O nás

Kdo jsme a co děláme?

Vše začalo jednoho říjnového večera v roce 2006. Tehdy se na prahu našeho domu objevilo malé dvouměsíční kotě, hladové, zablešené, třesoucí se zimou… Za ta léta jsem se starala o kočky sama s velkým přispěním svých kočkomilných přátel.

Vývoj směřoval k tomu, že 1. 6. 2012  vzniklo naše občanské sdružení Dobré ruce, z.s. 

V současné době máme k dispozici hlavní útulek ve Zlíně a menší depozita ve Zlíně, Napajedlech, Uherském Brodě, Valašském Meziříčí, Kroměříži, Březolupech, Osíčku, Velkém Meziříčí, …, které hlavně využíváme pro březí kočičky, kočičky po porodu a jako odchovnu maličkých koťat. Rovněž spolupracujeme s několika dobrovolníky, kteří jsou ochotni u sebe dočasně nechat kočičky anebo koťátka, která to akutně potřebují a umístění v hlavním útulku pro ně není momentálně vhodné pro jejich věk, zdravotní stav anebo povahu.

 

Mezi naše priority patří realizace kastračních programů a pomoc s kastracemi kočiček v lokalitách, kde se přemnožily. Často se na nás také obracejí lidé, ke kterým se přitoulaly březí kočičky anebo kočičky s koťaty a neví, jak tuto situaci řešit. Těmto lidem pomáháme situaci stabilizovat a aktivně řešit, aby v tom nezůstali sami.

Dále spolupracujeme s několika krmiči „plašanek“, což v praxi znamená, že do těchto lokalit jezdíme, podílíme se na kastracích, monitorujeme zdravotní stav kočiček, snažíme se tyto krmiče zásobovat v rámci našich možností krmením, odčervovacími tabletami a pastami a v zimě v těchto lokalitách instalujeme zateplené boudičky.

Kočky, které se k nám dostávají, jsou většinou bezprizorní, zatoulané, vyhozené nebo zraněné nebo od lidí, kteří se dostali do jiné tíživé situace (sociální, rodinné, zdravotní). Tyto kočičky se snažíme dát do dobré kondice a následně jim hledat nový domov.


Kočičky jdou od nás do nových domovů většinou očkované, zbavené parazitů a dospělé i kastrované. Naše kočičky jsou zvyklé žít spolu, učíme je nebát se, mazlit se a zvykat na různé situace – někdo má psa, jinde jsou děti, někde hodně návštěv. Z toho důvodu také můžeme každému poradit jakou kočku si vybrat, protože díky individuální péči víme, co které zvíře potřebuje a jakou má povahu.


Tímto vás prosíme, nepřivírejte oči a neodvracejte tvář s tím, že se vás tento problém netýká a vyřeší ho někdo za vás. Pomozte nám dát kočičkám šanci prožít krásný život ve šťastném domově. Není hezčí pocit, než když kočička vámi zachráněná, předtím venku schoulená, nemocná, vyhublá a hladová, začne po pár dnech nebo i týdnech v náručí spokojeně příst a uvěří znovu člověku. Dáte jí tak šanci na hezčí život, mnohdy dosud nepoznaný.

Konkrétní podmínky osvojení najdete ZDE.

Dobré ruce v médiích

Jsme rádi, když se veřejnoprávní i soukromá média zajímají o útulky a zvířata v nich. Široká veřejnost tak má možnost dozvědět se o tom, jak to funguje. Kdo všechno a o jaká zvířata se stará. Jaký je rozdíl mezi útulky a depozity, a třeba se tak rozhodnou některým z nich pomoci. I my jsme měli to štěstí, že k nám zavítali redaktoři z rádia a od novin.

Můžete si poslechnout záznam pořadu Tandem z Českého rozhlasu z roku 2013, kde předsedkyně našeho sdružení, Eva Janišková, hovoří o začátcích depozita, ale třeba také o tom, zda mají kočky opravdu devět životů.
Odkaz na rozhovor ZDE.

Další je pak článek Jany Zavadilové ve Zlínském deníku z loňského roku, kde se dočtete o rozpočtu, který každoročně potřebujeme na provoz, jak město Zlín pomáhá majitelům koček, a jak vlastně kočky zachraňujeme.
Odkaz na článek ZDE.

V září 2019 o nás vyšel nový článek ve Zlínském deníku. Jsme moc hrdí na práci Evy Janiškové a celého týmu dobrovolníků, který kolem sebe za ta léta vytvořila. Přečtěte si, co všechno práce s kočičkami obnáší ZDE.