Kdo jsme a co děláme?

Vše začalo jednoho říjnového večera v roce 2006. Tehdy se na prahu našeho domu objevilo malé dvouměsíční kotě, hladové, zablešené, třesoucí se zimou… Za ta léta jsem se starala o kočky sama s velkým přispěním svých kočkomilných přátel.

Vývoj směřoval k tomu, že v roce 2012  vzniklo naše občanské sdružení Dobré ruce, z.s. V současné době máme k dispozici hlavní útulek ve Zlíně a menší depozita v Uhřicích u Morkovic, v Kroměříži, Březolupech a Osíčku, které hlavně využíváme pro březí kočičky, kočičky po porodu a jako odchovnu maličkých koťat. Rovněž spolupracujeme s několika dobrovolníky, kteří jsou ochotni u sebe dočasně nechat kočičky anebo koťátka, která to akutně potřebují a umístění v hlavním útulku pro ně není momentálně vhodné pro jejich věk, zdravotní stav anebo povahu.

Mezi naše priority patří také realizace kastračních programů a pomoc s kastracemi kočiček v lokalitách, kde se přemnožily. Často se na nás také obracejí lidé, ke kterým se přitoulaly březí kočičky anebo kočičky s koťaty a neví, jak tuto situaci řešit. Těmto lidem pomáháme situaci stabilizovat a aktivně řešit, aby v tom nezůstali sami.

Dále spolupracujeme s několika krmiči „plašanek“, což v praxi znamená, že do těchto lokalit jezdíme, podílíme se na kastracích, monitorujeme zdravotní stav kočiček, snažíme se tyto krmiče zásobovat v rámci našich možností krmením, odčervovacími tabletami a pastami a v zimě v těchto lokalitách instalujeme zateplené boudičky.

Kočky, které se k nám dostávají, jsou většinou bezprizorní, zatoulané, vyhozené nebo zraněné, nebo od lidí, kteří se dostali do jiné tíživé situace (sociální, rodinné, zdravotní). Tyto kočičky se snažíme dát do dobré kondice a následně jim hledat nový domov.

Kočičky jdou od nás do nových domovů očkované, zbavené parazitů a dospělé kastrované. Naše kočičky jsou zvyklé žít spolu, učíme je nebát se, mazlit se a zvykat na různé situace – někdo má psa, jinde jsou děti, někde hodně návštěv. Z toho důvodu také můžeme každému poradit jakou kočku si vybrat, protože díky individuální péči víme, co které zvíře potřebuje a jakou má povahu.

Tímto vás prosíme, nepřivírejte oči a neodvracejte tvář s tím, že se vás tento problém netýká a vyřeší ho někdo za vás. Pomozte nám dát kočičkám šanci prožít krásný život ve šťastném domově. Není hezčí pocit, než když kočička vámi zachráněná, předtím venku schoulená, nemocná, vyhublá a hladová, začne po pár dnech nebo i týdnech v náručí spokojeně příst a uvěří znovu člověku. Dáte jí tak šanci na hezčí život, mnohdy dosud nepoznaný.

Konkrétní podmínky osvojení najdete ZDE.

Dobré ruce v médiích

Jsme rádi, když se veřejnoprávní i soukromá média zajímají o útulky a zvířata v nich. Široká veřejnost tak má možnost dozvědět se o tom, jak to funguje. Kdo všechno a o jaká zvířata se stará. Jaký je rozdíl mezi útulky a depozity, a třeba se tak rozhodnou některým z nich pomoci. I my jsme měli to štěstí, že k nám zavítali redaktoři z rádia a od novin.

Můžete si poslechnout záznam pořadu Tandem z Českého rozhlasu z roku 2013, kde předsedkyně našeho sdružení, Eva Janišková, hovoří o začátcích depozita, ale třeba také o tom, zda mají kočky opravdu devět životů.
Odkaz na rozhovor ZDE.

Další je pak článek Jany Zavadilové ve Zlínském deníku z loňského roku, kde se dočtete o rozpočtu, který každoročně potřebujeme na provoz, jak město Zlín pomáhá majitelům koček, a jak vlastně kočky zachraňujeme.
Odkaz na článek ZDE.

V září 2019 o nás vyšel nový článek ve Zlínském deníku. Jsme moc hrdí na práci Evy Janiškové a celého týmu dobrovolníků, který kolem sebe za ta léta vytvořila. Přečtěte si, co všechno práce s kočičkami obnáší ZDE.

 

Charitativní sbírka „Karoline“
My zachránili bezejmenné koťátko, vy nyní můžete zachránit Karolínku.

„Něco mi zasvítilo do očí a úplně mě oslepilo, přišel náraz, já odlétla na kraj silnice a pak už jen vím, že přišla strašná bolest. Ležela jsem tam, ani nevím, jako dlouho, kolem jezdila auta a já si tak přála, aby někdo zastavil, vzal mě s sebou, nechal mě ošetřit. Venku byla strašlivá zima, bolest byla stále větší a já už ani nedoufala. Pak najednou auto zastavilo, někdo mě zvedl ze země, položil na sedačku a jeli jsme, nevěděla jsem kam, ale doufala jsem, že přijde pomoc. Chvílemi jsem ztrácela vědomí a probrala jsem se až ve chvíli, kdy jsem nad sebou viděla lidi v bílých pláštích a slyšela ta nejhorší slova: Co s ní? Musí se uspat, navždy … Chtělo se mi strašně křičet: Ne, prosím, tak moc chci žít! Nešlo to, ta bolest byla tak velká, že mi nedovolila vydat ze sebe hlásku. Naštěstí to za mě udělal jiný hlas: Jediná možnost by byla, že si ji někdo vezme a zkusí jí zachránit, počkáme pár hodin a pak …
 
Jmenuji se Karoline. Jsem 7 měsíční holčička a od včerejšího dne ležím na speciální klinice v Brně s šílenou rýmou, dechovými problémy, nemůžu se sama vyčurat, nemůžu chodit a moc to bolí. Teď už vím, že mám zlomenou páteř, možná i pánev a už asi nikdy nebudu chodit. Musím ale bojovat, o život, pro sebe i pro ty, kteří mi dali šanci. Nechci je zklamat, tak moc chci žít …“

My zachránili bezejmenné koťátko, vy nyní můžete zachránit Karolínku.

Pobyt kočičky na klinice a další vyšetření přesáhnou částku 50.000 Kč.
Víme, že je to mnoho, bez vás to nedokážeme a proto vypisujeme charitativní sbírku „Karoline“.
Pravidelně vás budeme informovat o zdravotním stavu kočičky, narůstající částce sbírky a budeme děkovat všem, kteří přispějí na její léčbu.

Číslo transparentního účtu je 2300631495/2010, heslo do poznámky „Karoline“.

A vy, kteří pochybujete, zda naše rozhodnutí bylo správné, podívejte se do jejích očí a budete znát odpověď.

Všem, kteří budou bojovat za Karoline děkujeme.